نور معرفت
یادداشتی از محسن ردادی؛

صداقت و تعهد به حقیقت خصوصیت قهرمانان است

صداقت و تعهد به حقیقت خصوصیت قهرمانان است

به گزارش نور معرفت مسئولی كه اتفاق تلخ را پنهان نمی كند و حقیقت را می گوید، سایرین را بی گناه معرفی می كند و با اینكه ده ها كیلومتر از محل حادثه دور بوده تمام مسئولیت را بر عهده می گیرد یك قهرمان است.به گزارش نور معرفت به نقل از مهر، محسن ردادی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشت پیش رو به تحلیل وقایع اخیر پرداخته است كه در ادامه از نظر می گذرد؛
در این ۹ روز اخیر به اندازه ی ۹۰ سال حادثه ی عجیب و بی سابقه اتفاق افتاده است. چیزهایی كه باید نسل های پیاپی می دیدیم، در این چند روزه مثل فیلمی كه روی دور تند گذاشته باشند را شاهد بودیم. یكی از آنها، «مرگ یك قهرمان» بود. شهید سلیمانی كه عمری را با شجاعت برای خدا و مردم مسلمان جنگیده بود، ناجوانمردانه توسط شرورترین افراد به شهادت رسید. مردم پاس این قهرمان ملی را به جا آوردند و با تشییع بی سابقه نشان دادند كه باوجود تمام تبلیغات رسانه های بیگانه، در شناخت دوستان صادق و دشمنان مكار، بصیر و آگاه هستند.
در تاریخ به ثبت رسید كه وقتی زمان مرگ یك قهرمان فرا برسد، چگونه می میرد. مردم ایران به دنیا آموختند كه چگونه باید قهرمان را مشایعت كرد. اما این سوال همچنان مطرح است كه قهرمان چگونه آغاز می شود؟ چگونه یك انسان عادی تبدیل به قهرمان می شود؟
دیروز كه نشست خبری سردار «حاجی زاده» برگزار شد، یك اتفاق نادر در دنیا رقم خورد. در میانه و بحبوحه ی جنگ، یك سردار خط مقدم پشت تریبون آمد و رو به رسانه ها ایستاد و «مسئولیت خطا» را پذیرفت. پذیرفت كه در مجموعه تحت مدیریت او خطایی مرگبار رخ داده و اعلام نمود كه برای هر نوع عقوبتی آماده است. آیا سردار حاجی زاده نمی دانست كه اگر «صادقانه» رفتار كند و به جای انكار، حقیقت را بگوید، كینه های خفته در این چهل سال ضد جمهوری اسلامی فوران می كند؟ آیا نمی دانست كه در این یك هفته گذشته، تصاویر حضور مردم برای تشییع قهرمان ملی سپاهی، چه ها بر سر ضدانقلاب آورده و الان فرصتی برای تخلیه این فشارها به دست آورده اند؟ می دانست. اما صداقت و تعهد به حقیقت – حتی اگر تلخ باشد- از خصوصیت های قهرمانان است.
اتفاق بی سابقه دیگر این بود كه سردار حاجی زاده فرافكنی نكرد، هیچ گناهی را به دیگران نسبت نداد و صریح اعلام نمود كه مقامات دولتی و بخش غیرنظامی هیچ گناه و قصوری مرتكب نشده اند. این دیگر واقعاً بی سابقه است! در این كشور، سیاست بازان یا حقیقت را پنهان می كنند، یا تحریف می كنند و یا حداقل گناه را به گردن رقبا می اندازند و دیگران را مقصر می دانند: اگر كشور گرفتار مشكل اقتصادیست حتما جناح رقیب كارشكنی كرده؛ اگر مردم بر ضد گرانی تظاهرات می كنند، حتما جناح مقابل آنها را تحریك كرده …. رسم نیست كه كسی مسئولیتی بپذیرد و اگر هم بپذیرد حتما شریك جرم برای خودش می تراشد. اما سردار حاجی زاده با شجاعت یك قهرمان، به دنبال فرافكنی و یا پنهان كردن خبط انجام شده بر نیامد؛ حتی فراتر از آن، كوشش كرد كارشناسان و مدیران سازمان هواپیمایی كشور كه در این چند روزه قویاً احتمال برخورد موشك با هواپیما را منتفی می دانستند را اعاده حیثیت كند و از آنها دفاع كرد: آنها از این ماجرا اطلاع نداشتند و چون غیرنظامی بودند تصور می كردند كه با برخورد موشك هواپیما در دم متلاشی می شود، در حالیكه اینطور نبود. این رفتارها در سرزمینی كه سیاست بازان با تهمت می كوشند تا حد ممكن شریك جرم برای خود دست و پا كنند كاملاً رفتاری غیرمعقولانه است!
این نوشتار به دنبال كمرنگ كردن اشتباه صورت گرفته نیست- كه همه مسئولین بر رسیدگی دقیق به تخلفات و قصورهای صورت گرفته در این حادثه تاكید داشته اند و خوشبختانه سپاه ونیروهای مسلح خط قرمز هیچ جریان و گروه سیاست بازی نیست كه بخواهند مسامحه به خرج دهند و از عقوبت كردن چشم پوشی كنند. این نوشته می خواهد یادآوری كند كه دوست و دشمن را باردیگر گم نكنیم و متوجه باشیم كه این فریاد خونخواهی های عضبناك ضدانقلاب، نه از سر درد كه از سر كینه و دشمنی است. همان هایی كه تا روز گذشته ورد زبانشان «خون به خون شستن محال آمد محال» بود، حالا به دنبال تحریك خشم و دشمنی مردم هستند. حرف این است كه اعتراف صادقانه ی سرباز وطن نباید سبب شود كه مویه های دروغین دشمنان مملكت - كه بیشتر از همدردی ناشی از كینه از سپاه و جممهوری اسلامی است- را باور نماییم.
لطفاً صفحه های ضدانقلاب را در شبكه های مجازی مرور كنید. در اغلب موارد قبل از اینكه تسلیت بگویند و مانند مقامات لشكری و كشوری اظهار هم دردی با خانواده های داغدار داشته باشند، با حمله به سپاه و جمهوری اسلامی آغاز می شود؛ لحن آنها بیشتر از آنكه همدلانه باشد، كینه توزانه است؛ و كلماتشان بیشتر از آنكه سوز دل و داغ هم وطن داشته باشد، آتش نفرت را آشكار می كند. در بیشتر این نوشته ها هم تاكید شده كه در این چند روزه نتوانسته بودند چیزی بنویسند (چون حضور حماسی مردم آنها را لال كرده بود) و می گویند حالا زمان آن است كه سكوت را بشكنند… همین نشان نمی دهد كه نیت واقعی این افراد ضد انقلاب چیست؟
نیروهای مسلح در كوتاه ترین زمان ممكن (سه روز) كه برای تحقیقات و اطمینان یافتن از علت حادثه لازم بود حقیقت را با مردم در بین گذاشت. هیچكس انتظار ندارد كه بدون تحقیقات كافی و بررسی تمام مدارك، ادعایی مطرح شود. اعلام حقیقت ماجرا هم با صداقت و آگاهی از عواقب و تبعات آن صورت گرفت و مشخص بود كه از آمریكای جنایتكار، تا غرب زدگان و ضدانقلاب های كینه توز چگونه از این اعتراف ها بهره برداری می كنند و چه ضرباتی مقرر است از این قِبل نثار نیروهای مسلح شود. با این وجود مسئولی كه اتفاق تلخ را تحریف یا پنهان نمی كند و حقیقت را می گوید، سایرین را بی گناه معرفی می كند، با اینكه ده ها كیلومتر از محل حادثه دور بوده اما تمام مسئولیت را بر عهده می گیرد، و با زبان صادقانه با مردم سخن می گوید، یك قهرمان است. نه به خاطر خطایی كه رخ داده، بلكه به سبب واكنشی كه نشان داده است. خطا غیرقابل اجتناب است و زمانی كه در شرایط حساس و پر از استرس جنگی قرار می گیریم احتمال وقوع خطا و مرگبار بودن خطا افزایش می یابد. انسان مبرا از اشتباه و خطا نیست؛ اما قهرمان كسانی است كه خطا را شجاعانه می پذیرد، صادقانه مسئولیت بر عهده می گیرد و برای پذیرش عقوبت متناسب آماده است. این را بگذارید در كنار این مورد كه بخش هوافضای سپاه به سبب رشادت در مقابل دشمن در معرض دریافت افتخار است و افراد كمی هستند كه حاضرند با صرف نظر كردن از موقعیت سرافرازی؛ و مبتلا شدن به وضعیت شرمساریِ ناشی از پذیرش خطا، از گفتن حتی دروغی كوچك سر باز زنند.
همانطور كه اشاره شد قرار نیست خطاها نادیده گرفته شود. اما حواسمان باشد كه این واكنش ماست كه به مسئولین نشان میدهد در آینده چگونه باید با مردم سخن بگویند: با دروغ، فرافكنی، كتمان؟ یا صداقت و بیان تمام حقیقت؟
«موقعی كه اطمینان پیدا كردم این اتفاق [سقوط هواپیمای مسافربری با موشك] افتاده، واقعاً برای خودم آرزوی مرگ می كردم. ای كاش می مردم و چنین حادثه ای را شاهد نبودم. ما یك عمر خودمان را پیش مرگ مردم كردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند معامله می نماییم.» سردار حاجی زاده در ابتدای سخنان خود این جملات را بر زبان راند. باید یادآوری كرد كسی كه با خدا معامله می كند، زیان نمی كند-همانطور كه سردار سلیمانی زیان نكرد. مردم متوجه هستند كه شرایط جنگی چه وضعیتی است و مردم اساسا پشت سربازان وطن را خالی نمی كنند و صداقت را قدر می دانند.
اگر قهرمانی را زیر خاك كردیم از قهرمانان زنده غافل نشویم. حاجی زاده بیشتر از آنكه به خاطر پرتاب ۱۳ موشك به دشمن شایسته ی ستایش باشد، به سبب داشتن شجاعت مواجه با حقیقت و تعهد به پذیرش مسئولیت، قهرمان است. قهرمان اینگونه متولد می شود.

1398/10/22
19:28:12
5.0 / 5
4836
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد