نور معرفت
حجت الاسلام سینایی مطرح كرد:

فکر و اندیشه زیربنای همه تعاملات جامعه است

فکر و اندیشه زیربنای همه تعاملات جامعه است

به گزارش نور معرفت یک استاد اخلاق اعتقاد دارد اگر امروز امام صادق(ع) در زمان ما در قید حیات بودند مبادرت به تاسیس یک دانشگاه یا حوزه بسیار مجهز و پیشرفته برای مسائل علوم طبیعی، فلسفه و دانش هایی که به زندگی انسان کمک نماید، می کردند. در واقع تلاش می کردند با نرم افزارها و سخت افزارها زندگی انسان را همراه با ارزش های اخلاقی سامان بدهند.


حجت الاسلام والمسلمین سینایی -استاد حوزه- در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که اگر امام جعفر صادق(ع) اگر در عصر ما زندگی می کردند مهم ترین کاری که انجام می دادند چه بود، اظهار داشت: در روایات زیادی داریم که اهل بیت(ع) به بحث آموزش، علم، فرزانگی، خردورزی و عقلانیت تحت هر شرایطی اهتمام داشته و آنرا رواج می دادند، از امام علی(ع) در وسط میدان جنگ سوال می کردند و یکی اعتراض کرد که چرا در این شرایط سوال می کنید، حضرت فرمود همه این جنگ ها به خاطر همین است که فراغتی پیدا نماییم به این سوالات پاسخ دهیم تا صلح، سازش و عدالت مستقر شود تا همه در یک شرایط ایده آل و آرامی قرار بگیرند و به امور دنیا و آخرت شان با علم و فرزانگی برسند.
وی افزود: در ۱۴۰۰سال اشتغال انسان ها وارسته علم، دانش و فرزانگی وجود داشته است. ازاین رو اگر امروز امام صادق(ع) در زمان ما در قید حیات بودند مبادرت به تاسیس یک دانشگاه یا حوزه بسیار مجهز و پیشرفته برای مسائل علوم طبیعی، فلسفه و دانش هایی که به زندگی انسان کمک نماید، می کردند. در واقع تلاش می کردند با نرم افزار و سخت افزار زندگی انسان را همراه با ارزش های اخلاقی سامان بدهند، در روایات داریم که علم آموزی بر هر مسلمان و زن مسلمانی واجب است، پیامبر اکرم(ص) وقتی خویش را معرفی می کند نمی گوید من یک جنگ جو هستم بلکه می فرمایند من معلم و دانشمند هستم و کار من تعلیم و تربیت است.
سینایی خاطرنشان کرد: در طول چهل سال انقلاب ما شهدای زیادی همچون شهید همت، بابایی، شیرودی، کاظمی، سلیمانی و... داشته ایم، این افراد در ذات اصلی خودشان معلم بودند و در فراغت شان به دنبال آموزش و پرورش بودند. اما در همین چهل سال ما نتوانستیم یک شهید مطهری دیگر تولید و به جامعه عرضه نماییم، زمانی که شهید همت رفت شخص دیگری جای او را گرفت اما وقتی شهید مطهری رفت کسی نبود که جای او را پر کند. آثار شهید مطهری بدون استثنا قابل استفاده می باشد و ازاین رو نسل جوان نباید اجازه دهد این آثار فراموش بشود.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) و علامه طبا طبایی پس از شهادت شهید مطهری گریه کردند و این مبین عمق فاجعه بود، به این معنا که با رفتن شهید مطهری این دنیا خالی از یک متفکر شد و شاهد می باشیم که تا به امروز هم کسی جای ایشان را پر نکرده است.
این استاد حوزه خاطرنشان کرد: اگر امام صادق(ع) در روزگار ما بودند دانشگاه یا حوزه ای تاسیس می کردند تا در آن هشام بن حکم های مختلف و مطهری های فراوانی تربیت کنند و اگر شهید سلیمانی را هم پیدا می کردند در فراغت از او یک دانشمند پاک باخته می ساختند.
وی خاطرنشان کرد: بهرحال فکر و اندیشه زیربنای همه تعاملات جامعه همچون اقتصاد، هنر و... است و پایه فکر و اندیشه و فلسفه باید در دانشگاه و حوزه شکل بگیرد و بقیه جامعه بر روی این پایه ها ترسیم شود.
منبع:

1401/03/07
07:34:37
5.0 / 5
483
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد