نور معرفت
در قالب ۲ كتاب منتشر شد

ظهر علی الطلوع و روضه الشهدا

ظهر علی الطلوع و روضه الشهدا

نور معرفت: مجموعه شعر «ظهر علی الطلوع» از امیر اكبرزاده و «كتاب روضه» پژوهشی بر «روضه الشهدا» نوشته محمد حقی انتشار یافته اند.


به گزارش نور معرفت به نقل از ایسنا، «ظهر علی الطلوع» سروده امیر اكبرزاده در ۱۲۷ صفحه و با قیمت ۱۳هزار تومان در نشر كتابستان معرفت راهی بازار شده است.
این مجموعه شامل ۵۶ غزل عاشورایی است كه در آن غزلیاتی درباره امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع)، حضرت زینب(س) و... به چشم می خورد.
امیر اكبرزاده پیشتر هم مجموعه شعرهایی به نامهای «به نام خدا» و «عطش زیر چتر باران» منتشر نموده است.
نمونه غزلی از كتاب «ظهر علی الطلوع»: دشمن از او باآنكه دست گرفت
پرچمش را خدا به دست گرفت
باید از پیكرش جدا بشود
دست هركس «میِ الست» گرفت
ناگهان تیر چشم او را دید
محتسب راه را به مست گرفت...
تیرها از كمان رها گشتند
یك به یك را به نازِشست گرفت!
مشك از اوج زین به زیر افتاد
آب جریان به سمت پست گرفت
خنده اش را به ناامیدی باخت
چهره اش صورت شكست گرفت
موج تیر از كرانه ها برخاست
كشتی كربلا نشست گرفت


همینطور «كتاب روضه» نوشته محمد حقی كه بررسی پژوهشی اسناد كتاب مشهور «روضه الشهدا» است در ۲۹۶ صفحه و با قیمت ۳۸ هزار تومان در انتشارات مورد اشاره انتشار یافته است.
در معرفی این كتاب آمده است: یكی از مهم ترین مقاتل عاشورا، كتاب «روضة الشهدا» نوشته ملاحسین واعظ كاشفی است كه به گمان برخی اولین مقتل نگاشته شده به زبان فارسی است. اهمیت كتاب بگونه ای بود كه بعد از تألیف «روضةالشهدا»، خیلی از مجالس عزاداری برای خاندان و مخصوصاً امام حسین علیهم السلام برپایه خوانش این كتاب برگزار می شد. تا این كه رفته رفته به مجالس روضه خوانی معروف و مشهور شد.
یكی از انتقادات وارد بر این كتاب كه در طول تاریخ بسیار مطرح شده، استفاده آن از روایات تاریخی ضعیف و غیرمستند است و چهره های مشهوری مانند سیدمحسن امین، محدث نوری و شهید مطهری به انتقاد از آن پرداخته اند.
حالا با گذشت نزدیك به ۵۰۰ سال از نگارش این كتاب، محمد حقی با رجوع به منابع دست اول كوشیده فرازهای تاریخی صحیح این كتاب را مستندسازی و از این حیث، نقیصه «روضة الشهدا» را رفع كند.







منبع:

1398/06/17
01:52:21
5.0 / 5
4910
تگها: امام , عاشورا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد