نور معرفت

شرح دعای روز ششم ماه رمضان

شرح دعای روز ششم ماه رمضان

به گزارش نور معرفت قم استاد حوزه اظهار داشت: مجازات ها و قهرالهی برای این است که انسان خودرا بشناسد ودر مسیر کمال قرار گیرد.


حجت الاسلام هادی عباسی خراسانی استاد سطح عالی حوزه در شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در این روز چنین می‎خوانیم: «اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنی فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ وَلاتَضْرِبْنی بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ وَزَحْزِحْنی فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ یا مُنْتَهی رَغْبَةِ الرّاغِبینَ».
وی ادامه داد: هم چنان که طاعت و عبادت انسان را سربلند و عزیز می کند، گناه و معصیت انسان را خوار و ذلیل می کند؛ گناه فطرت پاک و نورانی انسان را کدر و ظلمانی می کند و اگر استغفار ننماید، هلاک خواهد شد.
این استاد درس خارج حوزه بیان کرد: هنگامی که بنده گناه خدای خویش را می کند، در حقیقت در مقابل او برخاسته و با پروردگار عالمیان می جنگد؛ چنین انسانی نفس خویش را به خدای باری تعالی ترجیح داده و به تبعیت از آن پرداخته است؛ قرار دادن چیزی یا کسی در کنار خدا و تبعیت از آن نیز شرک است.
وی اظهارکرد: گناه عواقب و آثار بسیاری سوئی در زندگی دنیوی و اخروی انسان دارد؛ امام صادق -علیه السلام- می فرمایند که از عواقب گناهان بپرهیزید. (بحار الانوار، ج۷۵، ص۴۳۷)؛ در این دنیا، جسم مادی و روح مجرد برای مدتی همراه هم شده اند و به عبارتی ممتزج گشته اند؛ بنا بر این تأثیر متقابلی بر یکدیگر می گذارند، اگر می خواهیم زندگی سالمی داشته باشیم، باید هم به جسم اهمیت دهیم و هم به روح و البته توجه به روح اهمیت بیش تری دارد؛ ممکنست انسانی به تغذیه و سلامت جسم خویش بسیار توجه کند؛ اما از روح خود غافل باشد، چنین انسانی سالم نخواهد بود.
عباسی خراسانی اشاره کرد: صدمه ای که انسان ها در اثر گناه کردن بر جسم و روح خویش وارد می نمایند، بمراتب بیش تر از رعایت نکردن اصول تغذیه و مراقبت جسم است؛ از گناهان روزمره چون غیبت، تهمت، دروغ، نگاه به نامحرم، رعایت نکردن حجاب، حق الناس و... تا گناهان دیگری که در جامعه رواج یافته و بصورت عادت درآمده است.
این نویسنده و مولف حوزوی بیان کرد: همه این ها بر زندگی و جسم و روح فرد اثر می گذارد، خیلی از بلاها و گرفتاری هایی که در زندگی پیش می آید نتیجة گناهان خودمان است؛ خداوند در آیة ۴۱ سورة مبارکة روم می فرماید: ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ؛ این فسادی که در زمین ظاهر می شود، به خاطر اعمال مردم است؛ یعنی به خاطر گناهانی است که مرتکب می شوند؛ منظور از فساد در زمین، مصیبت ها و بلایای عامی است که مردم گرفتار آن می شوند؛ مانند زلزله، قحطی، جنگ، بیماریها و....
وی ادامه داد: امام باقر مقابل السلام نیز فرموده‎اند هیچ سختی و مصیبتی به بنده نمی‎رسد، مگر به وسیله گناهی که مرتکب می‎شود، اما دامنه بخشش خداوند گسترده‎تر است(قصارالجمل، ج۱، ص۲۳۲)؛ گناه تنها بر زندگی فرد اثر نمی گذارد، بلکه بگفته قرآن بر زمین و آسمان تأثیر می گذارد ( تَکَادُ السَّمَاوَاتُ یَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَ تَنشَقُّ الْأَرْضُ وَ تخَرُّ الجَالُ هَدًّا، مریم/ ۹۰).
وَلاتَضْرِبْنی بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ
عباسی خراسانی یادآورشد: در فراز دوم، انسان روزه دار از خداوند می خواهد که او را با تازیانه انتقامش عذاب نکند؛ یکی از صفات خداوند، منتقم بودن است؛ خداوند از ظالمان، جباران و گناه کارانی که خدای خویش را فراموش کرده اند انتقام می گیرد؛ انتقام خداوند به تازیانه ای تشبیه شده است که بوسیلة آن انسان مجرم و گناه کار را تأدیب می کند و به سزای عملش می رساند؛ زمانی که بنده معصیت باری تعالی را بکند و بر گناه خویش اصرار ورزد، خداوند با او قهر می کند و چنین بنده ای به تازیانة عذاب مجازات خواهد شد.
وی ادامه داد: خداوند هیچ نوع نیازی به اطاعت و عبادت بندگانش ندارد و قهر او به نفع خود انسان ها است؛ این مجازات ها و قهرالهی برای این است که انسان خودرا بشناسد ودر مسیر کمال قرار گیرد؛ اگر خداوند انسان را رها می کرد و هیچ نوع مجازاتی قرار نمی داد، معدود افرادی حقیقت انسانی خویش را درمی یافتند، چنان چه در آیات قرآن تاکید شده است: فَلَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ لَکُنْتُمْ مِنَ الْخاسِرینَ، بقره ۲۷۶؛ ْ وَ لَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُمُ الشَّیْطانَ إِلاَّ قَلیلا، نساء ۸۳؛ ما در چنین روزی از خداوند می خواهیم ما را از عذاب خودش حفظ نماید.
وَزَحْزِحْنی فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ
نویسنده الهی نامه یادآورشد: در این قسمت از دعا، از خداوند می خواهیم ما را از گناهانی که سبب خشم و غضبش می شود دور بدارد تا زمینه ای برای عذاب فراهم نشود؛ روایات بسیاری داریم که گناهانی که سبب خشم خدا می شود و رحمت او را از انسان سلب می کند، بیان کرده است؛ به تعدادی از آنها اشاره می کنیم؛ نخست، قال رسول الله -صلی الله مقابل و آله-: اربعة لا ینظر الله الیهم یوم القیامة، عاق و منان و مکذب بالقدر و مدمن خمر؛ رسول خدا(ص) فرمود: در قیامت خدا به چهار گروه نظر رحمت نخواهد کرد عاق والدین، منت گذار، منکر قضاء و قدر و شرابخوار(بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۷۱)
وی ادامه داد: قال رسول الله -صلی الله مقابل و آله، ایاکم و عقوق الوالدین، فان ریح الجنة توجد من مسیرة الف عام و لا یجدها عاق و لا قاطع رحم، پیامبر خدا(ص) فرمود که از عاق والدین شدن بپرهیزید، برای اینکه با آنکه بوی بهشت از مسافت هزار سال به مشام می‎رسد، عاق والدین و کسی که قطع رحم کند آن بو را احساس نخواهد کرد(بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۶۲)؛ یکی از گناهانی که خشم خدا را در پی دارد، بی احترامی به پدر و مادر است و روایات دراین زمینه بسیار تکان دهنده‎اند.
عباسی خراسانی با اشاره به حدیثی از امام صادق -علیه السلام- اظهار داشت: ایشان فرمودند که عقوق الوالدین من الکبائر لان الله (عز و جل) جعل العاق عصیا شقیا؛ عاق پدر و مادر شدن از گناهان کبیره است، برای اینکه خداوند متعال عاق والدین را گناهکار شقی شمرده است(بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۷۴).
وی ادامه داد: سستی در نماز نیز یکی از دیگر از گناهانی است که خشم و غضب خداوند را درپی دارد؛ پیامبر -صلی الله مقابل و آله- فرمودند که لا تضیعوا صلاتکم، فان من ضیع صلاته حشره الله مع قارون و فرعون و هامان- لعنهم الله و اخزاهم - و کان حقا علی الله ان یدخله النار مع المنافقین، فالویل لمن لم یحافظ صلاته؛ نماز خودتان را ضایع نکنید، به حقیقت هر کس نماز خویش را ضایع کند، خداوند عز و جل او را با قارون و فرعون و هامان محشور می کند، خداوند به آنان لعنت کند و آنها را رسوا سازد، و بر خدا لازم است آنها را با منافقها به آتش داخل کند، پس وای بر کسی که به نمازش مواظب نباشد. (پیامبر (ص)- بحار الانوار، ج ۸۲، ص ۲۰۲).
عباسی خراسانی یادآورشد: پیامبر خدا صلی الله مقابل و آله ـ در پاسخ دخترش فاطمه علیها السلام که پرسیده بود: ای پدر مردان و بانوانی که نمازشان را سبک می‎شمرند چه (جزایی) دارند؟ فرمود: ای فاطمه، هر کس ـ از مردان یا زنان ـ نمازش را سبک بشمرد، خداوند او را به پانزده خصلت مبتلا می‎کند: شش خصلت در دنیا، سه خصلت هنگام مرگش، سه خصلت در گورش و سه خصلت در قیامت هنگامی که از گورش بیرون می‎آید؛ امّا آنچه در دنیا به او می‏رسد این است که خداوند برکت را از عمرش بر می‎دارد و نیز از روزیش؛ سیمای صالحان را از چهرهاش می‎زداید، به هر عملی که انجام می‎دهد پاداشی داده نمی‎شود، دعایش به آسمان نمی‎رود و ششم اینکه برای وی در دعای صالحان نصیبی نیست.
وی ادامه داد: در ادامه این روایت آمده است که و امّا آنچه هنگام مرگش به او می‎رسداین است که خوار می ‎میرد، دوم گرسنه می‎میرد و سوم، تشنه می‎میرد، پس اگر از نهرهای دنیا به او بنوشانند، سیراب نمی‎شود؛ و امّا آنچه در گورش به او می‎رسد، اولین آنها این است که خداوند فرشته‎ای می گمارد تا او را در گورش آشفته سازد، دوم اینکه گورش را بر او تنگ کند و سوم اینکه گورش تاریک است؛ و امّا آنچه روز قیامت هنگام بیرون آمدن از گورش به او اینکه گورش تاریک است؛و امّا آنچه روز قیامت هنگام بیرون آمدن از گورش به او می‎رسد: اولین آنها این است که خداوند فرشته‎ای می گمارد تا او را با صورت (روی زمین) بکشد در صورتیکه مردم به او می‎نگرند، دوّم اینکه بازخواست سختی می‎شود و سوّم اینکه خداوند به او نمی‎نگرد و پاکش نمی‎سازد و عذابی دردناک دارد. (فلاح الصالح، ۲۲)
بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ یا مُنْتَهی رَغْبَةِ الرّاغِبینَ
وی اظهار داشت: در آخر خدا را به احسان و بخششش قسم می دهیم و از او می خواهیم به حق نعمت هایی که به ما ارزانی داشته است، این سه دعا را در حق ما مستجاب نماید.
منبع:

1400/02/01
22:06:32
5.0 / 5
991
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد