نور معرفت

نظام مقدس اسلامی، بزرگترین نعمت خدا به بشر امروز است

نظام مقدس اسلامی، بزرگترین نعمت خدا به بشر امروز است

به گزارش نور معرفت قم معاون آموزش های حوزه علمیه کشور اظهار داشت: بزرگترین نعمتی که امروزه خداوند به بشر داده نظام مقدس اسلامی است؛ چونکه دنیا، عزت، اقتدار و... داده است که راه زندگی کردن همراه با عزت را به انسان آموزش می دهد همینطور این اندیشه توانسته است صدای مرگ کاخ های مستکبرین عالم را به گوش مردم برساند.


نشست شبهای بندگی با مبحث تفسیر آیات اخلاقی قرآن کریم در تبیین بیانیه گام دوم در نخستین شب ماه مبارک رمضان به صورت مجازی برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، معاون آموزش های حوزه علمیه کشور، در این جلسه ضمن اشاره به اینکه ورود به این بحث احتیاج به دو مقدمه دارد، اظهار داشت: مقدمه اول بیان می کند که انسان امانت دار ودیعه های الهی شامل جان، مال و.. است که به او داده شده است.
وی با اشاره به اینکه مالکیت برای خداوند است، اظهار نمود: در آیات قرآن از عبارت مال الله استفاده شده است که یعنی آنچه که در دست بندگان است فقط امانت است همینطور خداوند در قرآن از عبارت خلیفه الله استفاد می کند و می فرماید این یک مقام است و از آن بعنوان امانت یاد می کند.
وی ضمن اشاره به اینکه امانت دار باید ظرفیت تحمل امانت را داشته باشد، افزود: در روایات بیان می شود که خداوند این امانت را به همه موجودات عرضه نمود و فقط انسان ظرفیت پذیرش آنرا داشت.
وی با اشاره به اینکه خداوند ابتدا ظرفیت را بوجود می آورد و بعد امانت را می دهد، اظهارکرد: خداوند در قرآن می فرماید اموال سفیه ها را به آنها ندهید و جامعه در برابر اموال آنها مسئولیت دارد؛ چونکه جدا از مالکیت خصوصی، اموال آنها سرمایه ملی است و مالکیت عمومی هم شامل آن می شود که امر این نشان داده است نگاه قرآن به اقتصاد چند بعدی است.
معاون آموزش های حوزه علمیه کشور ضمن اشاره به اینکه خداوند درآیه ای دیگر امر می کند که امانت را به اهل اش بسپارید که این آیه در ارتباط با حکومت و قضاوت است، افزود: مسئولیت های اجتماعی امانت هستند و آنرا دست هر کسی نمی توان سپرد.
وی بیان نمود: بزرگترین نعمتی که خداوند امروزه به بشر داده نظام مقدس اسلامی است؛ چونکه دنیا، عزت، اقتدار و... داده است که راه زندگی کردن همراه با عزت را به انسان آموزش می دهد همینطور این اندیشه توانسته است صدای مرگ کاخ های مستکبرین عالم را به گوش مردم برساند.
وی اظهار نمود: سوال مهم این است که جوانان و انسان هایی که بیشتر از چهل سال پیش این امانت را قبول کردند دارای چه خصوصیت هایی بودند و جوانان گام دوم هم باید چه خصوصیت هایی داشته باشد که بتوانند این دفعه را تحمل کند؟
حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد با تکیه بر اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم عناصر و خصوصیت هایی مانند علم، معنویت و بصیرت را مهم شمردند، اظهار داشت: ساده نگری سبب از دست دادن این امانت می شود که این خیانت در امانت است؛ چونکه حفظ این امانت (نظام اسلامی) از واجبات است.
وی با اشاره به اینکه خداوند با یک ترک فعل سه نسبت به شیطان می‎دهد، خاطرنشان کرد: خداوند درقصه سجده نکردن ابلیس به انسان، سه نسبت امتناع کردن، کبر ورزیدن و کافر شدن به ابلیس می دهد که امتناع کردن در ارتباط با حوزه رفتاری، کبر ورزیدن در ارتباط با خصال درونی و کافرشدن در ارتباط با اندیشه ( نشناختن خداوند) است و این سه برای هر فعلی می تواند وجود داشته باشد.
منبع:

1400/01/27
21:41:19
5.0 / 5
972
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نور معرفت
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد