نور معرفت
گرامیداشت خادمان دین و آئین، ۳

وحدت مذاهب اسلامی، آرزوی دیرین آیت الله تسخیری بود

وحدت مذاهب اسلامی، آرزوی دیرین آیت الله تسخیری بود

نور معرفت: معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: آیت الله تسخیری شخصیتی است که در جهان اسلام کم نظیر بود. از محضر ایشان بسیار فیض برده ام و خودرا شاگردی از شاگردان وی می دانم.خبرگزاری مهر، گروه دین و آئین، نگار احدپور: آیت الله محمدعلی تسخیری فرزند مرحوم حاج شیخ علی اکبر در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ دارفانی را وداع گفت. از آیت الله تسخیری نزدیک به ۵۰ کتاب و جزوه در موضوع های مختلف مثل: تفسیر، اقتصاد اسلامی، مسائل فقهی، فکری و تاریخی به جا مانده است که تعدادی از آنها به زبان های انگلیسی، اردو و برخی زبان های دیگر ترجمه شده است، هم چنین نزدیک به ۳۵۰ مقاله در موضوع های مختلف که خیلی از آنها به زبان های مختلف ترجمه شده و در مجلات انتشار یافته است. «محاضرات فی علوم القرآن»، «الاقتصاد اسلامی»، «القواعد الاصولیة و الفقهیة علی مذهب الامامیة (در سه جلد)»، «تفسیر قرآن کریم (در سه جلد)»، «دروس فی اصول الدین و همین طور الامامة» و «الولایة فی القرآن الکریم» همچون آثار اوست.
از دیگر کتاب های آیت الله تسخیری می توان «اقلیت های مسلمانان»، «راهکارها و مشکلات ایده های گفتگو با دیگران»، «درباره وحدت و تقریب مذاهب اسلامی»، «رسالت ما تقریب در اندیشه ها، انسجام در عمل»، «در پرتو قانون اساسی» را نام برد.
اثرگذاری در فضای بین الملل
محسن مسچی، معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به خاصیت های این عالم فقید، عنوان کرد: ارتباط و آشنایی بنده با مرحوم آیت الله تسخیری به آثار ایشان و آشنایی با تعدادی از رفقای آیت الله تسخیری بر می گردد، در زمانی که ما در اوایل دهه ۶۰ در قم بودیم، نام آیت الله تسخیری بعنوان یک شخصیت فرهنگی و بین المللی مورد توجه بود، چون شخصیتی بودند که کارهای فرهنگی و بین المللی خودرا از پیش از انقلاب اسلامی آغاز نموده بودند.
معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: آیت الله تسخیری همچون افرادی بودند که همراه با آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سبحانی، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین خسروشاهی و عزیزان دیگری که پیش از انقلاب کارهای فرهنگی داشتند، پس از خروج از کشور عراق کارهای خودرا در قم آغاز نموده بودند.
مسچی افزود: پس از انقلاب هم ایشان در سازمان های مختلف فرهنگی و انقلابی همانند سازمان تبلیغات اسلامی، شوراهای فرهنگی مختلف و به مرور زمان در دفتر مقام معظم رهبری، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی دوده (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دانشگاه ها، مؤسسات علمی فرهنگی و پژوهشی، مؤسسات فقهی و اقتصادپژوهی و بین المللی فعالیت داشتند؛ همین طور در خارج از کشور هم در مجامع بین المللی مطرح و فعال بودند.

معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد: شناخت خودم از وی را از ارتباطات بین المللی که داشتم و بعد به صورت نزدیک از زمانی که ایشان بعنوان معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری بودند، دارم؛ که این ارتباط و آشنایی از آن زمان به وجود آمد به نحوی که همکاری نزدیکی داشتیم، چون بنده در سازمان مدارس و حوزه های علمیه خارج از کشور زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری فعالیت داشتم، با آیت الله تسخیری مرتبط بودیم، چون ایشان عضو هیأت امنا مجموعه ما بودند و برای گزارشات و جلسات و استفاده از رهنمودهای ایشان در دفتر مقام معظم رهبری خدمتشان می رسیدیم.
وی اضافه کرد: این ارتباطات به همین شکل ادامه داشت تا بعداً که ایشان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی دوده (ع) و مجمع جهانی تقریب حضور داشتند و تا همین اواخر این ارتباطات ادامه داشت تا جلسات آخری که در شورای عالی مجمع تقریب و یا در جلسات خصوصی خدمت ایشان بودیم.
معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: آیت الله تسخیری خاصیت های نادری داشتند که به اعتقاد بنده، ابر و باد و مه و خورشید و فلک، باید دست به دست هم بدهند، تا یک شخصیت نادری به اسم آیت الله تسخیری به عرصه وجود بیایند.
وی اظهار داشت: خدماتی که آیت الله تسخیری داشتند، دورانی که طی کردند، اساتیدی که در حضور ایشان تلمذ کردند، مراکزی که در آن فعالیت داشتند، سفرهایی که رفتند، ارتباطاتی که داشتند و یا ایجاد کردند، دانش، مطالعه و پیگیری های شخصی و کاریزمای شخصیتی و اخلاقیات و روحیات این عالم بزرگ، همه دست به دست هم داده بود تا از ایشان یک شخصیت نادر و عزیز الوجود بسازد و واقعاً در دوره ما شخصیت نادری بودند و فکر می کنم سالهای سال زمان خواهد برد تا بتوانیم باردیگر شخصیتی مثل آیت الله تسخیری با آن دانش و تجارب و خصوصیات منحصر به فرد داشته باشیم.
معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد: اعتقاد شخصی بنده این است که آیت الله تسخیری خودشان یک برند بین المللی و شاخص بودند؛ الان خیلی از مجامع را بیش از اینکه به نام رسمی و مستقل بشناسند، به نام ایشان می شناسیم؛ یعنی مثلاً اگر نام ببریم از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی دوده (ع)، مجمع جهانی تقریب، همه این ها را به اسم و نام آیت الله تسخیری می شناسند.
وی اضافه کرد: به خاطر اخلاقیات، رفتار، دانش و اطلاعات و ارتباطات وسیع شأن در جهان اسلام، تأثیر گذاری فوق العاده ای داشتند و در جهان اسلام هرکجا که وارد می شدند، خودشان شخصاً جایگاه داشتند نه اینکه بعنوان فقط بعنوان یک کشور و یا نماینده یک مذهب محسوب شوند.
شخصیت کم نظیری را از دست دادیم
مسچی اظهار داشت: آیت الله تسخیری شخصیتی است که در جهان اسلام کم نظیر است؛ از محضر ایشان بسیار فیض برده ام و خودرا شاگردی از شاگردان وی می دانم و همیشه ایشان را بعنوان یک استاد و یک راهنما و شخصیت بی بدیل در جهان اسلام خصوصاً از جهت شناخت مسائل بین المللی منحصر به فرد می دانستم.
وی افزود: پس از شخصیت های عزیز الوجودی که ما در ایران از دست دادیم، مثل حضرت امام خمینی (ره) یا شهید حاج قاسم سلیمانی، کمتر شخصیتی را سراغ دارم که تأثیر گذاری وی در جهان و به ویژه جهان اسلام به شکلی باشد که خبر درگذشت ایشان این همه بازتاب داشته باشد و با سیل پیام های تسلیت و تأسف همراه باشد.
معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: درگذشت ایشان بسیار ناباورانه بود؛ چون در عین اینکه سالهای سال شرایط جسمی سختی را داشتند، اما بسیار فعال، منظم و کوشا بودند، در طول این بیست سالی که ایشان از بیماری جسمی رنج می بردند، هیچ نقطه ای از بی نظمی و خدشه در کارهای ایشان مشاهده نشد؛ از منظم ترین افراد در طول زندگی و در میان اقران خود بودند و از جهت نظم و انضباط از همه افراد شاخص تر بودند.
وی اضافه کرد: به یاد دارم در زمانی که آیت الله تسخیری در دفتر مقام معظم رهبری بودند، پس از نماز ظهر و عصر استراحت مختصری در حد یک ربع یا ده دقیقه داشتند و واقعاً در همان حد استراحت می کردند، اندکی استراحت می کردند و مجدداً وضو می گرفتند و کار خودرا شروع می کردند؛ در تمام جلسات از همه افراد چند دقیقه زودتر می آمدند و به وقت و به ساعت حضور بسیار اهمیت می دادند.
محسن مسچی گفت: افق فکری و علمی بسیاری بلندی داشتند و تأثیر گذاری این عالم گرانقدر به خاطر همان افق فکری بلند است؛ به خاطر اینکه ایشان ثمره دو حوزه کهنسال علمی و فقهی شیعه در نجف و در قم بودند، از محضر خیلی از بزرگان و آیات عظام استفاده کردند و شاید خلاصه ای از افکار آنها بودند؛ از شهید آیت الله سید محمدباقر صدر و مراجع شیعه عراق و ایران و شخصیت امام راحل بسیار تأثیر پذیرفته بودند.
وی اشاره کرد: بواسطه ارتباطات وسیع و مذاکراتی که با شخصیت های بزرگ جهان اسلام داشتند؛ بر آن شخصیت ها تأثیر می گذاشتند و این تأثیر گذاری سبب شده بود، از خیلی از اختلافات و به وجود آمدن مشکلات در جهان اسلام جلوگیری بشود. آیت الله تسخیری در جهت اتحاد اسلامی، احترام به ادیان و فرق و مذاهب، دوری از تنش ها و مبارزه با تکفیری ها یک شخصیت نمونه و بی بدیل بودند.
معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: نگاه ایشان، فقط بحث وحدت امت و تقریب مذاهب نبود؛ بلکه نگاهی که نسبت به تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی داشتند، بر تمام شاخه های فکری ایشان اشراف داشت؛ یعنی دیدگاه فقهی، تفسیری، حدیثی و اعتقادی ایشان نشأت گرفته از دیدگاه تقریبی بود و در حقیقت به موضوع تقریب، بعنوان یک بحث اساسی فکری و پایه ای و نه یک بحث روبنایی نگاه می کردند و تقریبی بودن بر همه افکار ایشان اشراب شده بود.
وحدت مذاهب اسلامی، آرزوی دیرین آیت الله تسخیری
وی اضافه کرد: وحدت امت اسلامی برای مرحوم آیت الله تسخیری جزو آمال و آرزوها بود و من فکر می کنم که حدود ۵۰ سال از عمر شریف ایشان صرف تقریب مذاهب اسلامی و وحدت امت اسلامی شد، البته لازم است بگویم که ایشان در بحث های وحدت بین ادیان و مذاهب هم تأثیر گذاری به سزایی داشتند. آیت الله تسخیری در کنفرانس های فقهی و مذهبی بسیاری عضویت داشتند و در آن کنفرانس ها بسیار خوش درخشیدند؛ به نحوی که سال ها در کنفرانس های فقهی بعنوان نماینده مذهب شیعه مسئولیت داشتند؛ همین طور در کنفرانس های علمایی جهان اسلام بعنوان فرد اول یا دوم آن کنفرانس ها سال ها مسئول بودند. وی در سی و سه دوره کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی پس از مقام معظم رهبری، جزو چهره ها و شخصیت های اول این کنفرانس ها شناخته می شدند.
مسچی گفت: همین طور تأثیر گذاری فکری و کوشش های آیت الله تسخیری سبب شد تا در کنفرانس اسلامی که در عربستان برگزار شد، حکم ارتداد سلمان رشدی به امضا تمام کشورهای اسلامی برسد. به خاطر می آورم در سفرهایی که در خارج از کشور با آیت الله تسخیری همراه بودم، می دیدم که چگونه شخصیت های مطرح جهان برای ملاقات با ایشان ثانیه شماری می کردند و چگونه مشتاق زیارت و دیدار با او بودند و به ایشان بعنوان یک پدر معنوی احترام می گذاشتند، پدری که راهنما و مرشد است. باید گفت شخصیت های بزرگ دنیا همراهی و مصاحبت با آیت الله تسخیری را بعنوان یک افتخار بزرگ برای خودشان محسوب می کردند. پیام هایی که رؤسای ادیان به مناسبت رحلت آیت الله تسخیری ارسال کردند، نشان از تأثیری است که آیت الله تسخیری بر روی آنها داشته است.
مرحوم آیت الله تسخیری، افکاری آینده نگر داشتند
وی اضافه کرد: در طول این ۳۰ سال که با آیت الله تسخیری سپری کردم و ارتباط داشتم، شاهد آن بودم که ایشان اولاً دارای فکری عمیق، ثانیاً اخلاق بسیار خوش و محمدی (ص) پسند داشتند، مرحوم آیت اله تسخیری همیشه در هر شرایطی لبخند و تبسم داشتند و حتی زمانی که از نظر شرایط جسمی در وضعیت مناسب نبودند، همیشه این لبخند در چهره شأن نمایان بود. نظم آیت الله تسخیری در کار و پیگیری هایشان در مسائل کاری و دانش عمیقی که نسبت به موضوعات مختلف داشتند، بسیار چشم گیر بود. صبر، تحمل، مدارا، تحمل نگاه مخالف از خاصیت های برجسته ایشان بود؛ به خاطر دارم که در جلسه ای در مکه مکرمه شخصی به صراحت به ایشان توهین کرد، اما آیت الله تسخیری با اخلاق خوش و خنده با آن فرد هتاک برخورد کرد. در طول همه این سال ها هیچ نوع تعرض، تندی، خشونت نسبت به دیگران از مرحوم آیت الله تسخیری به یاد ندارم.
وی افزود: آیت الله تسخیری افکار بسیار عمیق و آینده نگری داشتند و یکی از خاصیت های ایشان این بود که در عین داشتن تمامی این ظرفیت های علمی، دانش و اندیشه بلند؛ خودشان را در همه جا یک سرباز مطیع رهبری می دیدند و برای اجرای فرامین رهبری سر از پا نمی شناختند و اهتمام می کردند، تمام و کمال فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری را انجام دهند. آیت الله تسخیری شخصیتی بود که سالهای سال باید صبر نماییم تا جهان فکر و اندیشه دست به دست هم دهند تا چنین شخصیتی باردیگر متولد شود که عاش سعیدا و مات سعیدا. در پایان درخواستم از همه عزیزان، همکاران، بیت وی، مؤسساتی که آن مرحوم در شکل گیری آنها نقش ویژه داشته است، مثل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی دوده (ع)، دفتر مقام معظم رهبری و. این است که همه دست به دست هم دهند تا منظومه فکری ایشان؛ شامل کتب، مقالات، دست نوشته ها، اندیشه و تفکرات، سخنرانی ها و مطالب بسیار زیادی که از ایشان به یادگار مانده است و یک دایره المعارف جامعی از همه علوم اسلامی است و نگاه تقریب و وحدت بر آنها اشراف دارد، را به بهترین نحو احیا کند. باید گفت ما کمتر منظومه فکری را از علمای اسلامی سراغ داریم که این نگاه تقریبی در آن اشراب شده باشد؛ امیدواریم که با کمک هم بتوانیم این مجموعه آثار را احیا نماییم تا به بهترین وجه در اختیار جهان اسلام قرار گیرد.


منبع:

1400/01/04
13:37:38
5.0 / 5
900
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نور معرفت

nooremarefat.ir - مالکیت معنوی سایت نور معرفت متعلق به مالکین آن می باشد